Op 12 december 2019 zal het 100 jaar geleden zijn dat mijn collega Jan van den Brink geboren werd in Oosterhout. In 1974, toen ik begon op de KSE heb ik met hem kennis mogen maken en hem in de jaren daarna steeds beter leren kennen. Jan was niet alleen op de Ettense MMS en vanaf het begin van de KSE een gedreven tekendocent, maar vooral en in de eerste plaats een hartstochtelijk kunstenaar in hart en nieren.

Ook in maatschappelijk opzicht heeft hij veel betekend voor de Etten-Leurse gemeenschap. Het was daarom dan ook niet voor niets dat Jan enkele jaren geleden opgenomen werd in een erelijst van inwoners van onze gemeente, die van belang waren voor Etten-Leur en haar geschiedenis.

Omdat Jan en zijn werk het waard zijn om herinnerd te blijven wordt er op zijn honderdste geboortedag stil gestaan bij wie hij was en bij wat hij betekend heeft. In de Nieuwe Nobelaer zal tijdens een korte bijeenkomst hierbij worden stil gestaan. Wethouder Kees van Aert zal namens het gemeentebestuur het belang van Jan voor Etten-Leur aangeven.

Ondergetekende zal ingaan op zijn samenwerking met Jan tijdens de laatste 10 jaar op de KSE waarin we veelvuldig en plezierig met elkaar samengewerkt hebben tot zijn afscheid in 1984. Samen hebben we een leerplan ontwikkeld dat uiteindelijk er toe zou leiden dat  vanaf 1984 tekenen examenvak werd, we hebben in het  kader  van de milieuweek diverse projecten gedraaid met onze leerlingen, en samen met onze pupillen het boekje gemaakt ‘Etten-Leur, de plaats waar we wonen‘.

In het najaar van 2020 zal er een overzichtstentoonstelling plaats vinden, gewijd aan Jan’s kunstenaarschap. Daar zal zijn veelzijdig oeuvre, bestaande uit tekeningen, schilderijen, boekillustraties, monumentaal werk in allerlei technieken, en nog veel meer, ongetwijfeld uitgebreid belicht worden!

1977 Jan en Sjaak poseren met hun leerlingen bij het environment

1977JanSjaakenvironment

1977 Jan en Sjaak samen in het environment in het kader van de milieuweek

1977 Jan aan het werk als kunstenaar

1977 Jan aan het werk als kunstenaar

1977 Jan aan het werk als kunstenaar

1977 Jan aan het werk als kunstenaar

Het prachtige eindresultaat

1977 Het prachtige eindresultaat

1978-Hans-overhandigt-de-burgemeester-het-eerste-exemplaar

1978 Overhandiging boekje over Etten-Leur aan burgemeester Houben

1984janvdbrinkafscheid1

1984 Afscheid van Jan van de KSE

Zuster-Guiseppo-en-Jan-van-den-Brink

1985 Zuster Guiseppo en Jan van den Brink op een expo met KSE-examenwerk

Reacties op “Jan van den Brink 100 jaar”

Er zijn al 5 reacties geplaatst op dit artikel.
Wil je zelf reageren? Dat kan onder “Zelf reageren”.

 1. Joke Klep via FB: bijzondere man !

  sjaakjansen op 22 november 2019 om 10:48 uur.

 2. Angeline Vd Broek via FB: was mijn leraar

  sjaakjansen op 22 november 2019 om 10:49 uur.

 3. Tineke van Gompel-Welten via FB:
  Als kind vaak bij Jan en Riet geweest. Mooie herinneringen!

  sjaakjansen op 22 november 2019 om 10:50 uur.

 4. Bijzondere man zo te lezen. Ik heb em als leraar niet meer meegemaakt aangezien hij in 1984 is gestopt als leraar. Begonnen kort na de 2e wereldoorlog in 1948 op de lts in Breda als tekenleraar. En ik las ergens dat in 1993 is overleden. Mooi dat zijn werk herinnerd blijft.

  Martin op 22 november 2019 om 21:25 uur.

 5. Ingrid Gommers via FB:
  Heb in schooljaar 82/83 les van hem gehad!
  Wat leuk ook om die Elvis Costello van Erwin de Hart nog eens te zien.

  sjaakjansen op 23 november 2019 om 10:32 uur.

Deel dit artikel!

Vond je dit een leuk artikel? Deel het op Facebook, LinkedIn of een ander social media kanaal!

Zelf reageren